Jak vznikali nové Nike Magista II

Nike-Magista-2-Design-Process

Originální design, inovační výstupky a klasická ponožka. Tato definice sedí pouze na jeden typ kopaček. Nike Magista II oslnila snad každého fanouška ponožkových kopaček. O kopačkách se můžete dozvědět více v našem minulém článku. Nyní si ale pojďme projít proces vytváření nových kopaček, které nemůžou chybět na vašich nohou.

Nike-Magista2-Creation-Process

První kousek skládačky bylo vytvoření náčrtu, ve kterém návrhářský tým Nike zkoumal, jak by mohly vytvořit botu pro moderní hráče. Designer Phil Woodman představil originální Magista siluetu – design, který se svým zvýšeným límcem a technologií Nike Flyknit, který změnil vzhled obuvi a obnovil dotyk na hřišti.

Magista-2-Tech-Drawings

Zaměřili jsme se, na zvýšení citu pro dotyk míčem. Díky lepšímu citu pro míč jsou hráči schopni s jistotou a bez rozptýlení vytvářet geniální přihrávky a ovládat tempo hry.

Woodman pracoval v Nike sportovní výzkumné laboratoři, kde chtěl určit, které části nohy jsou nejvíce citlivé na dotek a zmapoval ty nejvíce dotykové zóny, se kterými přichází noha do vztyku s míčem. Ty zkoumal díky zpomalenému filmu. Údaje shromážděné v tomto výzkumu byly vizuálně aplikovány na model nohy v podobě mapy tepla.

Nike-Magista-2-Design-Process-1

Po dokončení výzkumu začal Woodman zkušební 3D tisk svršků s vrcholy a důlky o různých rozměrech. To byl výrazný přechod od původní Magista, která byla rovnoměrná.

Hlavní cíl byl, aby kopačka fungovala jako organické prodloužení nohy. Textura kopaček je velice pružná, navržená tak, aby hráč při doteku s míčem cítil propojení mezi celým tělem a míčem.

Díky použití negativního prostoru bylo na vrcholky a důlky na svršku použito stejné množství materiálu jako na původní Magista. Nejvyšší vrcholy (4.5mm) se nacházejí na místech, kde dochází k nejčastějším dotykům s míčem.

Magista-2-Upper-Material

Je to další krok v aplikaci Nike Flyknit. Pixelová přesnost Flyknit nám umožňuje vytvořit novou texturu bez přidání hmotnosti nebo překryvů. Celý svršek má oproti jeho horní vrstvě klasický design a díky tomu, hráč žádné výstupky necítí.

Tento vývoj lze pozorovat i u více anatomicky tvarovaného Dynamic Fit límce, který byl navržen tak, aby se přizpůsobil tvaru kotníku, s využitím silnější pletené struktury pro lepší pokrytí. Límec také méně namáhá šlachy a přináší tak větší pohodlí.

Magista-2-Tech-Talk

Barvy zdobící Nike Magista II zobrazují tepelnou mapu, podle které se kopačky vytvářeli.

Všechny prototypy byly vytvořeny tak, aby měli co největší účinnost na hřišti. Díky zobrazení tepelné mapy vypadají také velmi moderně.

Magista-2-Heel-Design