Nike Anti-Clog

Představte si, hrajete důležitý zápas, je morko nebo celou dobu prší a Vám se lepí na ne smůla ale bahno. Kopačky jsou několikrát těžší a Vy sotva zvednete nohu.

Těchto okamžiků už se dále bát nemusíte. Nike totiž představil jednu z nejužitečnějších technologií, Anti-Clog. „Bláto bylo vždy nepříjemné, ale vždy se ho dalo nějak zbavit. Hráči jsou zvyklí bouchat kopačky o sebe nebo používat tvrdé kartáče, aby z bot odstranili bláto. Horší je, že hrají pomaleji a opatrněji. Těžké mokré bláto totiž zatěžuje váhu kopačky a ohrožuje přilnavost s mokrým terénem„ říká Max Blau viceprezident Nike Football.

nike-anti-clog-collection-2

Technologie Anti-Clog zamezuje udržování bláta na podrážce kopačky a hráč se tak může pohybovat daleko lépe. Viceprezdient Nike Football Max Blau také řekl: „V Nike se zaměřujeme na hraní rychle za všech podmínek, takže jsme se zavázali tento problém vyřešit.“

14156714_260846270980858_2073248455_n

 

Technologie byla vyvinuta v průběhu dvou let, kdy ti nejlepší experti z Nike zkoumali všechny materiály a design. Dr. Jeremy Walker byl jeden z několika vědců pracujících na tomto projektu, se znalostmi vědy o strojírenských materiálech  a chemie. „Tam je důvod, proč tento problém přetrvává po mnoho generací hráčů,“ říká Walker.Je nesmírně obtížné jej vyřešit. Ale to je ten typ úkolu, který chceme zvládnout.

14073180_836229049845793_426826919_n

Technologie Nike Anti-Clog tvoří adaptivní polymer, který se přizpůsobí pokud je vystaven působení vody. Walker a jeho tým zpočátku sledovali celou řadu mechanických a vodoodpudivým řešení, ale dospěli k závěru, že žádný z nich není životaschopný po celou dobu životnosti kopačky.

Další postup se zdál neintuitivní, ale nakonec se ukázal jako účinný. „Přestali jsme myslet na odpuzování vody a začali jsme přemýšlet o jeho použití v náš prospěch. Vytvořili jsme kluzkou vrstvu, aniž by byla obětována trakce kopačky,“ pokračuje Walker. „Pochopení molekulární struktury bahna bylo klíčem k rozvoji hydrofilního řešení, které brání blátu, aby se přichytilo na podrážku kopačky.